A bacsmegye.hu cikke - Csütörtök délelőtt rendkívüli sajtótájékoztatót tartott Rideg László a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke az illegális bevándorlókat illető sürgős változtatások ügyében és a helyzet tisztázásából kifolyólag. Az aktualitást az adta, hogy tegnap napvilágot látott az a döntés, miszerint a kormány az illegális bevándorlók elleni déli határszakaszon 175 kilométeres hosszúságban 4 méter magas védekező szándékkal egy falat fog építeni.
"Az ötlet nem egyedi, hiszen más országokban is léteznek már ilyenek, például Bulgária is épített a török határnál egy drótkerítést, amely a Törökország felől érkező illegális bevándorlókat tartja vissza. Bács megyére jut ebből a 175 kilométerből körülbelül a113 kilométer hosszúságú határszakasz, tehát mi rendelkezünk a legnagyobb határszakasszal. Ez azt jelenti, hogy a bevándorlók száma is Csongrád illetve Bács-Kiskun megyében a legjelentősebb. Ha visszatekintünk ennek történeti múltjára, 2011 óta folyamatosan emelkedett, egy év alatt hatszorosára nőtt az illegális bevándorlók száma. Az egyik legjobban mérhető adat, az, hogy a 2015-ös évben már elfogtak annyi illegális határsértőt, mint a tavalyi évben összesen." - kezdte Rideg László a rendkívüli helyzet elemzését.
"Bizonyos nézetek szerint csak a háborús övezetből jönnek ide migránsok. Ez nem így van, hiszen közel 60 országból érkeznek, márpedig ennyi országban nem dúl ma háború. Az utóbbi hónapokban megnőtt például a Közép-Afrikából, Kongóból illetve Szomáliából érkezők száma. A Megyei Önkormányzat tehát egyetért ezzel a döntéssel, miszerint a helyzet tarthatatlan és meg kell állítani. Naponta most 200 embert fognak el a határ innenső oldalán, akik lebuknak, hogy illegális határsértést követnek el és ezen felül vannak még sajnos, akik nem kerülnek a hatóságok látókörébe. Ez a tendencia a térségben azt jelenti, hogy az ide érkező migránsok egy része továbbmegy, ha tud."
Megnőtt az embercsempészek száma is – nem csak szerb nemzetiségűeké, hanem olyanoké is, akik korábban kijutottak például Ausztriába és ők szervezik visszamenőleg a honfitársaik, vagy nem honfitársaik illegális utaztatását.
Nemrég felmerült annak lehetősége, hogy Kiskunhalason a régi laktanyát menekülteket befogadó állomássá alakítják. Érinti-e a kerítésépítés ezt a tervet?
Részletek erről még napvilágot nem láttak, Kiskunhalason ma meghallgatóközpont van, az érkezőket ott kérdezik ki, ott regisztrálják majd 24 órán belül tovább irányítják őket Bicskére, vagy Debrecenbe a befogadóállomásokra. Tehát a halasi kerítés ügye, ezen folyamatok függvénye is. A jövő héten valószínű döntés születik az ügyben.
Érdekes tény, hogy a koszovóiak száma jelentősen visszaesett. Korábban azért azért volt jelentős a számuk, mert a szerb határok nem vállalták a visszatoloncolásukat szárazföldi úton, repülővel pedig több tízezer embert visszaszállítani nincs kapacitás. Miután ebben döntés született, ez erősen visszavetette a koszovói illegális bevándorlók számát. Az elmúlt időszakban még jelentkeztek a határőröknél, a bevándorlók, mára ezt már nem vállalják, bujkálnak, hiszen ha felveszik az ujjlenyomatot, annak egyenes következménye, hogy visszatoloncolják őket , ha lebuknak nyugaton. Így ennek elkerülése végett inkább kétszer háromszor is megpróbálnak átjönni a zöldhatáron, hátha úgy sikerül továbbmenniük.
Igazából a másik nagy probléma, amiről kevés szó esik a médiában, hogy nem arról van szó csupán, hogy jönnek és továbbállnak, hanem arról, hogy amelyik országban a mi határunkon átjövő és nálunk regisztrált határsértők lebuknak és elfogják őket, akkor abba az országba fogják visszatoloncolni az összes olyat, aki az elmúlt időszakban nálunk sértette meg a zöldhatárt és kért menekült státuszt - jelesül hozzánk. Tehát ezen bevándorlók száma növekszik az országok intézkedéseivel.
Most Németország és Ausztria 14-15 ezres számról beszél, miszerint az Unió területén regisztrált ennyi illegális bevándorlót küld vissza a belépés helyszínére. Ha a tavalyi határátlépők listáját nézzük, mindenképp a koszovóiak vezetik a listát 2014-ben, de az összesítések alapján 49 országból érkeztek illegális határátlépők. A legnagyobb létszám idén is a pakisztáni és palesztin állampolgárokból áll össze.
A határ menti településeknél tapasztalnak-e a közbiztonságot érintő nagyobb mértékű változást a bevándorlók miatt?
Hallani lehetett olyat, hogy kerteket túrtak fel, illegálisan foglaltak el nem lakott ingatlanokat..
Természetesen ezek kapcsán kapunk bejelentéseket, hiszen az elfogások módja változott. Régebben keresték az illegális határátlépők a lakókat és határőröket, hogy feladják magukat és ezáltal regisztrálva legyenek. Ez az utóbbi időben megszűnt a korábban említett visszatoloncolás veszélye miatt. Ennek hozománya tehát, hogy inkább keresnek egy üres tanyát és oda behúzódnak így nagyobb eséllyel mehetnek tovább az ország belseje vagy Nyugat-Európa felé.
forrás: bacsmegye.hu