Magyar Hírlap - Egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a menekültügyekkel foglalkozó bíróságok, amelyek csak az ítélkezési szünetnek köszönhetik, hogy van kapacitásuk lefolytatni a különböző eljárásokat. Bicskei Ferenc, a Kecskeméti Törvényszék elnöke szerint létszámbővítésre lenne szükség.
A rendőrség és a menekültekkel foglalkozó hatóságok mellett a bíróságokat is nagyon leterhelik a migránsokkal kapcsolatos eljárások. Bicskei Ferenc, a Kecskeméti Törvényszék elnöke lapunknak elmondta: három ponton érintettek a bíróságok ezen a területen. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal közérdekből elrendelheti hetvenkét órára a menekültstátusért folyamodó személy menekültügyi őrizetét. A hetvenkét óra után az illetékes járásbíróságok döntenek az illető őrizetének meghosszabbításról, ha ez szükséges. A többség azonban nem folyamodik menedékjogért, őket a rendőrség idegenrendészeti őrizetbe veszi, szintén hetvenkét órára. Ennek meghosszabbításáról is a járásbíróságok döntenek. A feladatot ellátó fogdák azonban túlzsúfoltak, Kiskunhalason csak egy kétszáz-kétszázötven fő befogadására alkalmas intézmény van, ezt most ötszáz fős sátortáborrá bővítették, de még ez sem elég.
A menedékjog elbírálása kapcsán született közigazgatási határozatokat is a bíróságokon lehet megtámadni. Ezt a feladatot a közigazgatási és munkaügyi bíróságok látják el. Bicskei Ferenc elmondta, a menekültügyi és idegenrendészeti őrizet elbírálása terén a munkateher nagyon megnövekedett. A harmadik ügycsoport még nem ért el a bíróságokig, de ez is be fog gyűrűzni egy idő után. Bács-Kiskun megyében 2013–2014-ben átlagosan ezerötszáz-kétezer volt az őrizeti eljárások száma, ezt azonban a megyében már most elérték – érzékeltette a változást a törvényszék elnöke, hozzátéve, hogy csak július hónapban ötszáz eljárás volt. A Kiskunhalasi Járásbíróságon meg kellett duplázni a létszámot – mondta Bicskei.
Azonban nem csupán a létszámhiány okoz gondot, a bírók, igazságügyi alkalmazottak biztonsága miatt is aggódnak. Nem a fizikai bántalmazástól félnek, hanem például a fertőzésektől, hiszen ezek ellen semmilyen védelmük nincs. Elkülönített helyiségekre lenne szükség, és a mobil infrastruktúra megteremtésére, hogy akár a menekülttáborokban is lehessen dolgozni.
Az embercsempészek elleni eljárások is nagyon megszaporodtak, naponta öt-tíz ilyen esettel foglalkoznak. Egyelőre bírják a terhet, de ez csak az ítélkezési szünet miatt van így, mert a bírók nem tárgyalnak. A fokozódó nyomásra azonban reagálni kell a törvényszéki elnök szerint.