Egy érdekes kezdeményezés egyik helyszíne volt az elmúlt napokban városunk.
Szakmai kapcsolatok révén a NCTA, és a Kárpátok alapítvány által lebonyolítandó: „JÖVŐFORMÁLÓ” PÁLYAVÁLASZTÁST TÁMOGATÓ RENDSZER KIALAKÍTÁSA FOGYATÉKOS ÉS EGÉSZSÉGKÁROSODOTT FIATALOK SZÁMÁRA című kezdeményezés partnerei, a KID Országos Egyesület és a Szigetvári Kultúr- és Zöld Zóna egyesület felkérte együttműködésre a HTKT SZSZK Gyermekjóléti szolgálatát.
A pályázat szakmai részének indításához szükséges egyik workshop megrendezésére került sor - két fordulóban - Kiskunhalason.
A projekt általános célja a fogyatékos és egészségkárosodott fiatalokkal foglalkozó civil szervezetek szakmai munkájának fejlesztés és általa e fiatalok élethelyzetének javítása, jövőjük megalapozása, társadalmi szociális biztonságuk elősegítése. Hosszútávú cél az, hogy a fogyatékkal, tartós betegséggel élő fiatalok is a társadalom önálló tagjaivá válva aktív munkaerőként megkereshessék a fenntartásukhoz szükséges anyagi javakat, megfelelő életminőséget biztosíthassanak maguknak, növekedjen önbecsülésük és személyiségi jegyeik között az erősségek kerüljenek előtérbe. Ehhez biztosítani kell a fogyatékos, tartósan beteg fiatalok minél szélesebb körében egyéni képességeik fogyatékosságuk függvényében a legmagasabb szakképesítés megszerzésének lehetőségét és a munkaerő-piacon való megmaradáshoz szükséges, az egész életen át tartó tanulás lehetőségét.
A pályázat konkrét célja egy komplex, fenntartható pályaválasztási rendszer és módszertan létrehozása. A cél érdekében első részében workshopokat szerveznek . 14 workshopot országos szinten, régiónként kettőt (a két turnusban összesen legalább 100 fő bevonásával).
Ennek keretében 14 halasi középiskolás és felnőtt osztotta meg véleményét a halasi workshopon arról, hogy a tartós betegséggel, vagy esetlegesen fogyatékossággal élők, milyen nehézségeket tapasztaltak az iskolai előmenetellel, pályaválasztással kapcsolatban: a fiataloknál, családoknál, iskolában, egyéb intézményeknél, szakembereknél? Hova tudnak fordulni a problémáikkal? Milyen szervezetek, intézmények, szakemberek, önkéntesek támogatására, segítsége számíthatnak? Milyen segítségeket igényelnének/tartanak szükségesnek annak érdekében, hogy ezen fiatalok pályaválasztása pályaorientációja, iskolai előmenetele, munkaerő-piaci integrációja sikeres lehessen? Milyen jó megoldásokkal /gyakorlattal találkoztak?
A workshopon vegyesen vettek részt egészségügyi problémával küzdő, és ettől mentes fiatalok, így különösen érdekes volt a közös véleményalkotás, hiszen egy egy adott probléma más és más nézőpontokból merült fel, került megfogalmazásra.
A halasi, és a többi 13 helyszínen összegzett véleményekből készül egy helyzetfeltárás - információink szerint a pécsi egyetem bevonásával - amely alapján sor kerül a pályaválasztás segítő módszertani modell, és az azon alapuló tananyag kidolgozására.