Az emberiség ősidők óta kíváncsi arra, hogy mit tartogat a jövő, és ennek kikutatására komplett rendszerek, különböző gyakorlatok szolgálnak. A kérdés aktualitását nemcsak az adja, hogy Európát soha nem látott válság sújtja a muszlim világ beáramlásával, hanem az is, hogy a következő hetekben a zsidó naptár három őszi ünnepére is sor kerül. Jelen cikkünkben a harmadikat, vagyis a Sátorok ünnepét vizsgáljuk, mivel ez az ünnep hétfőn veszi kezdetét.
Legutóbbi bejegyzésünkben már írtunk arról, hogy az őszi ünnepkör elemei (Kürtzengés, Engesztelés, Sátorok ünnepe) a jövő eseményeire fókuszálnak. A Biblia alapján megállapítható, hogy három nagy esemény fog lezajlódni a közeljövőben: a Kürtzengés elindítja a halottak feltámadását, és a Jézusban hívők elragadását a földről. Ezt az eseményt szorosan követi egy hét évig tartó nyomorúságos időszak, amit az Engesztelés ünnepe jelenít meg szimbolikusan. A harmadik nagy eseményt a Sátorok ünnepe szimbolizálja.
Ez az ünnep egyhetes örvendezést indított el az ókori Izraelben. A héberek megemlékeztek arról, hogy az őseiket a Teremtő eltartotta a pusztában, a nyomorúságos körülmények ellenére. Az ünnep középpontjában a sátor (héberül: szukka) áll, ami több dolgot is szimbolizál a Bibliában. Egyrészt megjeleníti a személyes életterünket (intim szféránkat), de a Teremtővel való belsőséges kapcsolatot is. Másrészt a Szentírás az ember földi létét is sátorban lakozáshoz hasonlítja, mivel a világon csak ideiglenesen tartózkodik egy személy. A sátor ugyanakkor elválaszthatatlan Isten dicsőségétől is.
Ez az ünnep szorosan kapcsolódik az előzőekhez. Ahogy arra korábban már utaltam, a Nagy Nyomorúság végén megjelenik Jézus, és bosszút áll ellenségein. Azonban nemcsak emiatt tér vissza a földre, hanem azért is, hogy egy békén és biztonságon álló birodalmat hozzon létre. Ez az új politikai berendezkedés ezer évig fog fennállni, ezért ezt a korszakot Millenniumnak nevezik a teológusok.
Ennek a korszaknak számos pozitív hozadéka lesz. A próféciák beszámolnak arról, hogy az emberek több száz évig fognak élni. A sátáni gonoszság szinte teljesen eltűnik, és könnyebbé válik a Teremtővel való kommunikáció is. Megszelídül az állatvilág, és a természetben óriási bőség lesz tapasztalható. Ennek a királyságnak a polgárai lesznek a Nagy Nyomorúságot túlélő (és Jézust elfogadó) zsidóság, illetve azon nemzetek fiai, akik nem lettek antiszemiták a nyomorúság alatt. Valamint Jézus visszahozza a feltámadott és elragadott egyháztagokat is.
A Millennium beletorkollik az Örökkévalóságba, amit Pál apostol úgy jellemez, hogy „Isten lesz minden mindenben.” Tehát a Sátorok ünnepének (és az őszi ünnepeknek is) az a végcélja, hogy a Föld és a Menny integrálódjon egymással, és újra a Teremtő uralkodjon az egész univerzumban.
Papp Zsolt teológus