Egyre több térségünkben a nádi farkas, már a viszonylag sűrűn lakott külterületen a Felsőszállási részen is megjelent. Szakemberek szerint ez azt jelenti, hogy nagyon kedvező élőhelyre találtak térségünkben.
A csikasz vagy toportyán névre is hallgató ragadozó 12 éve jelent meg térségünkben. Az állat nagyobb mint egy róka, de kisebb a farkasnál. Fő táplálékuk a rágcsálók, de nagyobb vadakat is képesek elejteni. Fiatal gímszarvas épp úgy szerepel az étlapjukon, mint az őz. Az biztos, hogy nem nagyon van olyan külterület, ahol ne hallották volna még jellegzetes üvöltésüket.
Az állat dúvadnak számít, vagyis bármikor kilőhető. Rejtőzködő életmódjuk miatt viszont csak véletlenül lehet rájuk bukkanni. Térségünkben csúcsragadozónak számít, mivel az emberen kívül nincs más természetes ellensége. Vannak olyan helyek az országban, ahol hajtóvadászat indult ellenük. Magyarországon még erre nem volt példa, pedig egyre többen vannak, és egyre nagyobb a kártételük.
Kiskunhalas környékén az idei tapasztalatok azt mutatják, hogy számuk nem növekszik nagyobb ütemben, mert a szaporulatot lényegében kilövik, viszont a meglévő állomány terjeszkedik. A vadászok nemrég már a viszonylag sűrűn lakott Felsőszállási részen is elejtettek néhány példányt, ami azt jelenti, hogy ott is megfelelő életteret találtak és már kevésbé riasztó számukra az ember közelsége.
Szakemberek szerint az ellenük való legjobb védekezés az egyéni vadászat vagy a kotorékozás.
[caption id="attachment_57212" align="aligncenter" width="444"] A képen Juhász Ferenc pirtói vadász látható, egy frissen kilőtt aranysakállal[/caption]