Kiskunhalas hírei, Halasi hírek

Halas Info

Madarak védelmét kéri Halastól a Nemzeti Park

2014. április 14. - Halas Info

halas-m2A Halasinfo megtudta, hogy a Kiskunsági Nemzeti Park két esetben is a költöző madarak fokozott védelmét kérte az önkormányzattól illetve a lakótelepen élőktől. A tét, két fecskefaj fészkelő helye valamint tucatnyi gólyatöcs és bíbic élőhelye.

Szép számmal érkeztek vissza a költöző madarak térségünkbe. A gólyák valamint a fecskék is elfoglalták már fészkelő helyeiket. A Kiskunsági Nemzeti Park Halas két pontján figyeli aggodalommal az állatok és az ember kapcsolatát.

Az egyik, a volt Jókai utcai szeméttelep területe, ahol jelenleg rekultiváció zajlik. Itt az elmúlt napokban nagy számban láttak partifecskéket, de tucatnyi gólyatöcs, bíbic is elfoglalta a munkaterületet. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága arra kérte a várost, hogy folyamatosak legyenek a gépi munkák, hogy a madarak ne alakíthassanak ki fészkelő helyet, mert ez esetben a kivitelezést fel kell majd függeszteni.

halas-m

Egy másik helyen, az Esze Tamás lakótelepen a madarak már kolóniát hoztak létre. A füstifecskék a 9. számú háztömb ablak szegleteiben építik fel évek óta fészkeiket. Van olyan lakás, amelynek minden ablakában tanyát vertek a védett madarak. A lakókat leginkább az ürülék halmok zavarják. A Kiskunsági Nemzeti Park az ott élők türelmét és megértését kéri. A hatóság felhívja a figyelmet arra, hogy költési időszakban illetve azon kívül is tilos a fészkek eltávolítása. Ha a károkozás értéke meghaladja a 100 ezer forintot, büntetőeljárás is indulhat.

halas-fecskefeszek

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága szerint a fecskeürülék ellen jó védekezés, az un. fecskepelenka alkalmazását javasolja. Ez a madárvédelmi higiéniai kiegészítő eszköz egy fészkenként legalább 30x20 cm körüli fa, fém vagy műanyag lap, amit közvetlenül a fészek alá szerelnek fel. A fecskepelenka felfogja az etető madarak és a fiókák ürülékét, így a fészek alatti terület tiszta marad. A fecskepelenkáról akár a költési időszakban szükség szerint többször is, de ősszel mindenképpen távolítsuk el a száraz, felhalmozódott ürüléket.

fecske

Ha nagyon muszáj, a fecskepelenka aktív fészkek alá is felfúrható, felszegelhető, a néhány perces zavarás szinte bizonyosan nem zavarja a madarakat. Ilyen esetben figyeljünk arra, hogy ne tojásos állapotában zajongjunk a fészeknél, várjuk meg a fiókák kikelését, mert a fiókás fészkeket már nem hagyják ott a madarak. Magyarországon az utóbbi 10 évben felére csökkent a füsti- és molnárfecskék száma, ezért is fontos a védelmük.

Hegyes Attila

 

A bejegyzés trackback címe:

https://halasinfo.blog.hu/api/trackback/id/tr398290862

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása